Bratislava 17. septembra (TK KBS) - V 80-tych rokoch minulého storočia prišli Holanďania do komunistickej Bratislavy pomáhať odporcom bývalého režimu. Dnes, po dvoch desaťročiach, sa vrátili na Slovensko znovu. Rakúsko-slovenskú hranicu prekročili v pondelok na pozvanie holandskej ambasády Jan Dekker s dvoma priateľmi, členovia medzinárodnej organizácie Open Doors pomáhajúcej prenasledovaným kresťanom. Ich prvé kroky na Slovensku viedli k ikone protikomunistického disentu na Slovensku Silvovi Krčmérymu. Tak ako v súčasnosti pomáhajú prenasledovaným v Severnej Kórei, Vietname a iných krajinách, počas komunistickej totality prepašovali na Slovensko a sfunkčnili tlačiarenský stroj, ktorý slúžil na tlač vtedy ilegálnej, samizdatovej literatúry. V prípade odhalenia tejto činnosti štátnou mocou by títo ľudia boli odsúdení na desiatky rokov väzenia. K odhaleniu našťastie nikdy nedošlo. Ich príbeh po novembri 1989 však upadol do zabudnutia a verejnosť nemá o tejto činnosti takmer žiadne informácie.
Na hraniciach s Rakúskom ich privítali členovia občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia usilujúci sa o vznik Múzea zločinov a obetí komunizmu na Slovensku. Ako sa vyjadril jeho predseda František Neupauer: „Význam disentu v totalite je nenahraditeľný, no rovnako nie je možné zabudnúť ani na tých, ktorí žili v slobodných krajinách a dokázali riskovať svoju slobodu preto, aby nám pomohli."
Holandskí členovia Open Doors sa v pondelok vo večerných hodinách zúčastnili na diskusii so študentmi v priestoroch bratislavského Univerzitného pastoračného centra. Počas týždňa ich čakajú stretnutia s disidentmi, ale aj predstaviteľmi štátu. Navštívia miesto, kde bola umiestnená tlačiareň a v piatok v Dome Quo Vadis predstavia svoju činnosť učiteľom dejepisu v rámci seminára Barbarstvo ducha III, ktoré pripravuje Fórum kresťanských inštitúcií.
TK KBS informoval Ján Kušnirik