[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 11. 2024   Meniny má Cecília      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Chronológia krokov Benedikta XVI. proti zneužívaní maloletých
P:3, 21. 08. 2012 15:06,

Vatikán 21. augusta (kath.net) - "Pápež a zneužívanie Cirkvi" je názov príspevku, ktorý zverejnila agentúra KathNet. Prináša chronológiu krokov Benedikta XVi. proti zneužívaniu maloletých. Text prinášame v plnom znení.

„Obete zneužívania žalujú pápeža v Haagu“, hlásal hlavný titulok 13. septembra 2011. Na 10000 stranách hrubého spisu obžaloby obviňuje Centrum pre ústavné práva (Center for Constitutional Rights) a Združenie obetí zneužívania kňazmi (Survivors Network of those Abused by Priests) pápeža a tri ďalšie vysokopostavené osoby z Vatikánu z „tolerovania a umožnenia ďalšieho systematického utajovania prípadov znásilňovania a sexuálneho zneužívania detí na celom svete“. Zločiny voči desiatkam tisícov obetí, ktorými boli väčšinou deti, kryli zodpovední na najvyšších úrovniach Vatikánu. Štyri najvyššie vatikánske špičky nesú za to zodpovednosť z pozície „najvyšších predstaviteľov, ako aj z dôvodu priameho utajovania zločinov.“

Pápež v Haagu ako Miloševič? Obete zneužívania sa zlostia. Táto zlosť sa však, žiaľ, pokiaľ napádajú priamo pápeža Benedikta XVI., obracia voči nesprávnej osobe. Od začiatku svojho pontifikátu sa Benedikt XVI. zaoberá tým, aby vyčistil Augiášov chliev sexuálneho zneužívania, ktoré spáchali klerici na svojich zverencoch. Žiaden pápež ani biskup na svete nespravil v tomto ohľade toľko, čo Benedikt XVI., ktorý rozhodujúco poznačil Cirkev, keď vyhlásil nulovú toleranciu takýchto prípadov. Cirkevné trestné právo, ktoré bolo príliš dlho zanedbávané, treba podľa neho zreformovať. A dôležitá je predovšetkým starostlivosť o obete tohto násilia.

Benedikt XVI. tiež vie, že problém možno vyriešiť len vnútornou obnovou Cirkvi a návratom ku koreňom viery. Nasledujúca „kronika“ boja Benedikta XVI. proti zneužívaniu v Cirkvi dáva možnosť sledovať počínanie pápeža krok za krokom.

Kronika, ktorú nečítame radi

25. marca 2005: Krížová cesta v Koloseu. Pápež Ján Pavol II. poveril kardinála Josefa Ratzingera, aby vypracoval meditácie k jednotlivým zastaveniam krížovej cesty. Zvláštnu pozornosť vzbudila meditácia k deviatemu zastaveniu, v ktorej prefekt Kongregácie pre náuku viery spomína „špinu v Cirkvi“ a vyjadruje ľútosť nad tým, že Cirkev vyzerá ako topiaca sa loď, do ktorej vniká zo všetkých strán voda. Mnohí boli toho názoru, že kardinálove slová sa jednoznačne vzťahovali na predošlé roky, keď vyšiel na svetlo škandál zneužívania v Spojených štátoch a v Írsku.

Kardinál Joseph Ratzinger povedal:

„Čo nám môže povedať tretí Ježišov pád pod ťarchou kríža? Možno nás upozorňuje na pád človeka vo všeobecnosti, na to, ako sa mnohí vzdialili od Krista, na smerovanie k sekularizmu bez Boha. No netreba myslieť aj na to, koľko musí Kristus trpieť v samotnej Cirkvi?  Koľkokrát sa zneužíva sviatosť jeho prítomnosti, do akej prázdnoty a zloby srdca často vstupuje! Koľko ráz slúžime omšu len sami, bez toho, že by sme si čo i len na okamih uvedomili, že je tu aj on! Koľkokrát zneužívame Božie slovo a odvraciame sa od neho! Ako málo viery je v toľkých teóriách, koľko prázdnych slov! Koľko nečistoty je v Cirkvi, a práve medzi tými, ktorí by v kňazstve mali plne patriť len jemu! Koľko pýchy, koľko sebaistoty! Ako málo si vážime sviatosť zmierenia, v ktorej na nás čaká on, aby nás pozdvihol z našich pádov! To všetko je prítomné v jeho utrpení. Zrada učeníkov, nehodné prijímanie jeho Tela a Krvi, je iste najväčšou bolesťou Vykupiteľa, to mu prebodáva srdce. Nezostáva nám iné, než sa na neho z hĺbky duše obrátiť zvolaním: Kyrie, eleison – Pane, zmiluj sa a zachráň nás (porov. Mt 8, 25).

Pane, často nám tvoja Cirkev pripadá ako topiaca sa loď, do ktorej vniká voda zo všetkých strán. A na tvojom poli vidíme viac kúkoľa ako obilia. Tak nám špinavý odev a tvár tvojej Cirkvi naháňajú strach. Ale sme to my sami, ktorí ju špiníme. Sme to my, čo ťa zrádzame vždy znova, po toľkých veľkých slovách a gestách. Zmiluj sa nad svojou Cirkvou! Aj v jej vnútri Adam padá vždy znova. Našimi pádmi ťa stláčame k zemi a satan sa smeje v nádeji, že z tohto pádu už nedokážeš povstať; dúfa, že keď budeš strhnutý svojou Cirkvou, zostaneš porazený na zemi. Ty však vstaneš. Ty si povstal, ty si vstal z mŕtvych a môžeš pozdvihnúť aj nás. Spas a posväcuj svoju Cirkev, spas a posväcuj všetkých nás!“

2. apríla 2005: Zomiera pápež Ján Pavol II.

19. apríla 2005: Za pápeža je zvolený Benedikt XVI.

máj 2005: Benedikt XVI. suspenduje talianskeho kňaza a zakladateľa Služobníkov nepoškvrneného srdca Panny Márie Dina Burresiho za zneužívanie niektorých kandidátov na vstup do tejto kongregácie. Zasvätení pozorovatelia konštatujú, že po voľbe Benedikta XVI. zadul vo Vatikáne nový vietor.

19. augusta 2005: Benedikt XVI. prijal s okamžitou platnosťou žiadosť o uvoľnenie z úradu biskupa Juana Carlosa Maccaroneho zo Santiaga del Estero (Argentína). Biskup bol prostredníctvom videa pristihnutý v intímnom vzťahu s 23-ročným chlapcom.

2005: Právomoc suspendovať kňazov prechádza z Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí na Kongregáciu pre klerikov.

19. mája 2006: Benedikt XVI. odsudzuje zakladateľa kongregácie Kristovi legionári Marciala Maciela Degolladu na život v ústraní, v modlitbe a pôste. Vzhľadom na jeho zlý zdravotný stav sa upustilo od cirkevnoprávneho procesu.

28. októbra 2006: Príhovor Benedikta XVI. biskupom Írska o neslýchanom zločine sexuálneho zneužívania klerikmi. Pápež hovorí o nutnosti „vyniesť na svetlo pravdu o tom, čo sa stalo v minulosti, využiť všetky potrebné opatrenia, aby sa niečo také už viac nezopakovalo, zabezpečiť, aby sa plne rešpektovali princípy spravodlivosti a predovšetkým, zabezpečiť potrebnú starostlivosť obetiam a všetkým, ktorých tento nehorázny zločin zasiahol.“

2007: Benedikt XVI. zrušil takzvaný štvrtý sľub Kristových legionárov. Tento sľub zakazoval členom kongregácie kritizovať konanie či osobu najvyššieho predstaveného a zaväzoval ich oznámiť predstavenému, ak niekto zo spolubratov nedodržiava tento sľub.

30. januára 2008: Zomiera Marcial Maciel Degollado.

2. marca 2008: Benedikt XVI. pri modlitbe Anjel Pána hovorí: „Starajme sa o maličkých! Musia byť milovaní a treba im pomôcť pri ich raste. Adresujem to rodičom, ale tiež inštitúciám. Pri tejto výzve som v myšlienkach pri deťoch na celom svete, najmä pri tých najbezbrannejších, najviac vykorisťovaných a zneužívaných. Každé dieťa zverujem srdcu Krista, ktorý povedal: ,Nechajte deti prichádzať ku mne!‘ (Lk 18, 16).“

15.–21. apríla 2008: Apoštolská cesta Benedikta XVI. do Spojených štátov.

15. apríla 2008: Interview s pápežom Benediktom XVI. počas letu do Spojených štátov amerických: „Je veľkým trápením pre Cirkev v USA, pre Cirkev vo všeobecnosti, aj pre mňa osobne, že sa niečo také mohlo stať. Keď sa zaoberám históriou týchto udalostí, je pre mňa ťažké pochopiť, ako bolo možné, že kňazi zlyhali takýmto spôsobom vo svojom poslaní prinášať spásu a lásku týmto deťom.“

„Cítim zahanbenie a urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sa to v budúcnosti už nemohlo stať. Myslím, že musíme konať v troch rovinách: najskôr ide o rovinu spravodlivosti a politiky. Nehovoril by som v tejto chvíli o homosexualite – to je ďalšia záležitosť. Úplne treba vylúčiť pedofilov z kňazskej služby – to je absolútne nezlučiteľné. Ten, kto je skutočne vinný z pedofílie, nemôže byť kňazom. Takže najskôr treba uplatniť spravodlivosť a pomôcť obetiam, pretože tým veľmi trpia; to sú dve stránky spravodlivosti – jedna sa týka toho, že pedofili nesmú byť kňazmi, a druhá súvisí s všemožnou pomocou obetiam.“

16. apríla 2008: Vo svojom príhovore k americkým biskupom hovorí Benedikt XVI.: „V kontraste s evanjeliom života sú tu symptómy – prítomné v Amerike, ale aj inde – ktoré sú veľkou hanbou: sexuálne zneužívanie maloletých.“

„Vašou úlohou, úlohou pastierov, ktorí majú ako vzor Krista, Dobrého pastiera, je zreteľne a jasne ohlasovať evanjeliové posolstvo a tak v širokom kontexte sexuálneho správania jasne vymedziť hriech zneužívania. Potom môžete tento problém rozpoznať a prekonať ho, ak sa prihodí v cirkevnom kontexte, a tým ponúknuť orientáciu aj ostatným – keďže toto zlo sa nevyskytuje len v rámci vašich diecéz, ale v každej oblasti spoločnosti. Preto si to vyžaduje jasnú a spoločnú odpoveď.“

17. apríla 2008: Na Národnom štadióne vo Washingtone sa pápež vo svojej homílii vyjadril: „Žiadne moje slová nedokážu opísať bolesť a škody, ktoré boli týmto zneužívaním spôsobené. Dôležité je, aby sme venovali láskavú pastoračnú pozornosť tým, ktorí trpeli. Škodu, ktorá vznikla vo vnútri cirkevného spoločenstva, nedokážem ani slovami vyjadriť.“

17. apríla 2008: Po prvýkrát v histórii sa uskutočnilo stretnutie pápeža so skupinou obetí zneužívania na nunciatúre vo Washingtone D.C.

19. apríla 2008: Vo svojej homílii počas svätej omše v katedrále sv. Patrika v New Yorku Benedikt XVI. zdôrazňuje: „Sexuálne zneužívanie maloletých klerikmi spôsobilo mnohé utrpenie. Teraz musí nastať čas očisťovania a uzdravovania.“

30. apríla 2008: Na generálnej audiencii v katechéze, kde zhrnul svoju cestu do Spojených štátov, pripomenul Benedikt XVI. svoje stretnutie s obeťami zneužívania.

12.–21. júla 2008: Apoštolská cesta do Sydney pri príležitosti Svetových dní mládeže.

12. júla 2008: V rozhovore počas letu do Sydney na otázku týkajúcu sa pedofilných kňazov pápež hovorí: „Musíme pouvažovať nad tým, čo bolo nepostačujúce v našej výchove, v našom učení za posledné desaťročia – v 50-tych, 60-tych a 70-tych rokoch to bola možno koncepcia etickej proporcionálnosti spočívajúca v myšlienke, že nič nie je zlé samo osebe, ale len vo svojom vzťahu k niečomu inému; proporcionálnosť znamenala možnosť uvažovať o niektorých veciach – jednou z nich môže byť aj pedofília – tak, že vzhľadom na niečo iné môže byť dobrá. Teraz sa musím celkom jasne vyjadriť: toto nikdy nebolo učením Katolíckej cirkvi. Sú veci, ktoré sú vždy zlé a pedofília je vždy zlá.“

19. júla 2008: V kázni pri svätej omši v Katedrále Panny Márie v Sydney Benedikt XVI. hovorí: „Chcem sa pristaviť pri tomto bode, aby som uznal hanbu, ktorú sme všetci cítili, ako dôsledok sexuálneho zneužívania maloletých zo strany niektorých kňazov a rehoľníkov v tejto krajine. Je mi skutočne veľmi ľúto utrpenia, ktoré museli obete podstúpiť a uisťujem ich, že sa ako ich pastier podieľam aj na ich utrpení. Spomenuté prípady, ktoré sú takou veľkou zradou dôvery, treba jasne odsúdiť. Spôsobili veľkú bolesť a poškodili svedectvo Cirkvi.“

21. júla 2008: Benedikt XVI. sa stretáva s austrálskou skupinou obetí zneužívania.

19. septembra 2008: Benedikt XVI. laicizoval talianskeho kňaza Lelia Cantiniho obvineného zo zneužívania.

7. marca 2009: Benedikt XVI. prijal s okamžitou platnosťou žiadosť o uvoľnenie z úradu írskeho biskupa a bývalého sekretára troch pápežov, Johna Mageeho.

31. marca 2009: Benedikt XVI. nariaďuje apoštolskú vizitáciu kongregácie Kristovych legionárov.

29. apríla 2009: Benedikt XVI. sa stretáva so skupinou kanadských Indiánov a vyjadruje svoju ľútosť nad poľutovaniahodným správaním predstaviteľov Cirkvi voči indiánskym deťom v 20. storočí. Deti boli umiestňované do internátov aj proti vôli rodičov a trpeli najťažším telesným a sexuálnym zneužívaním. Bola tu snaha obrať ich o rodnú kultúru a jazyk. Posledný indiánsky internát bol zatvorený až v roku 1984. Ďalších desať rokov trvalo, kým prišli prvé pokusy o nápravu zo strany cirkví a štátu. V roku 2008 poprosil kanadský prezident Stephen Harpen formálne o odpustenie za tento „výchovný program“. Indiánske spoločenstvá uzavreli so štátom a cirkvami dohodu o odškodnení. Katolícka cirkev zaplatí bývalým žiakom a ich potomkom celkovo 79 miliónov dolárov.

20. mája 2009: Zverejnenie Ryanovej správy o sexuálnom zneužívaní maloletých klerikmi v Írsku.

16. júna 2009: V liste pri príležitosti otvorenia Roku kňazov pápež píše: „Jestvujú však, žiaľ, aj situácie, ktoré nikdy nie sú dostatočne oľutované a v ktorých sama Cirkev trpí pre nevernosť niektorých svojich služobníkov. Z nich potom čerpá svet dôvody na pohoršenie a odmietanie.“

1. októbra 2009: Benedikt XVI. prijíma žiadosť o uvoľnenie z úradu kanadského biskupa Raymonda Johna Laheya. V jeho notebooku sa našlo pedofilné porno.

26. novembra 2009: Zverejnenie Murphyho správy o sexuálnom zneužívaní maloletých klerikmi v arcidiecéze Dublin za obdobie od januára 1975 do mája 2004.

11. decembra 2009: Benedikt XVI. prijíma na audiencii niektorých írskych biskupov.

17. decembra 2009: Benedikt XVI. prijíma žiadosť o uvoľnenie z úradu biskupa v Limericku, Donalda Murraya (Írsko), ktorý bol v Murphyho správe vystavený tvrdej kritike za svoj prístup k prípadom zneužívania v biskupstve Dublin.

27. decembra 2009: Írski biskupi Eamonn Walsh a Raymond Field, svätiaci dublinskí biskupi, súhlasili s uvoľnením z úradu. Obaja biskupi neskôr tento súhlas stiahli.

január 2010: Nemecký škandál zneužívania vychádza napovrch prostredníctvom listu rektora berlínskeho kolégia Canisius, P. Klausa Mertesa SJ.

15.–16. február 2010: Benedikt XVI. prijíma na audiencii biskupov Írska.

február 2010: Laicizácia talianskeho kňaza a misionára v Nikarague Marca Dessìho ešte pred ukončením civilného procesu týkajúceho sa sexuálneho zneužívania maloletých.

12. marca 2010: Benedikt XVI. prijíma na audiencii predsedu Nemeckej biskupskej konferencie, arcibiskupa Roberta Zollitscha.

marec 2010: Benedikt XVI. laicizuje talianskeho kňaza Andreu Agostiniho, ktorý viedol katolícku škôlku.

19. marca 2010: Zverejnenie pastierskeho listu írskym katolíkom. Pápež nariaďuje apoštolskú vizitáciu tamojších diecéz, vzdelávacích zariadení a rehoľných inštitútov.

marec 2010 – jún 2010: Benedikt XVI. sa stal terčom medzinárodnej novinárskej kampane. Ako prefekt Kongregácie pre náuku viery bol kardinál Jozef Ratzinger falošne obvinený, že bol zapletený do utajovania prípadov [sexuálneho zneužívania] spred roku 2001. Uvádza sa tiež prípad kňaza z nemeckého Essenu, ktorý bol preložený do Mníchovskej arcidiecézy, keď tam bol Ratzinger arcibiskupom. Prejavujú sa nedostatky práce Vatikánu v oblasti komunikácie a rešeršov. Pápež bol dlhý čas ponechaný sám na seba.

20. marca 2010: Viedenský arcibiskup, kardinál Christoph Schönborn, sa vyjadril k „prípadu Groer“ a uviedol, že kardinál Ratzinger sa snažil o zosadenie vtedajšieho viedenského kardinála, čomu zabránila Rímska kúria.

2. apríla 2010 (Veľký piatok): Tradičná veľkopiatková kázeň pápežského kazateľa P. Raniera Cantalamessu OFMCap. vyvolá nevhodným prirovnaním polemiku.

4. apríla 2010 (Veľkonočná nedeľa): Kardinál Sodano vyjadruje v mene celej Cirkvi solidaritu s nespravodlivo obvineným pápežom a vyjadruje sa, že ide o „ohováranie“. Po jeho slovách nasleduje búrlivá polemika.

12. apríla 2010: Zverejnenie Normes substantielles Kongregácie pre náuku viery z roku 2003. Ide o základný nástroj kongregácie pri riešení prípadov zneužívania a v boji proti nim.

17.–18. mája 2010: Apoštolská cesta na Maltu.

18. apríla 2010: Benedikt XVI. sa stretáva s maltskou skupinou obetí zneužívania. Ide o štvrté stretnutie takéhoto druhu.

20. apríla 2010: Benedikt XVI. prijíma žiadosť o uvoľnenie z úradu arcibiskupa z Miami, Johna C. Favolara. Arcibiskup bol obvinený, že kryl pedofilných kňazov. Ešte skôr bol arcibiskup obvinený aj z toho, že vo svojej diecéze trpel a pestoval lobing homosexuálnych kňazov a že je sám vinný zo zneužívania.

21. apríla 2010: V katechéze na stredajšej audiencii pripomína Benedikt XVI. svoje stretnutie s obeťami zneužívania počas svojej cesty na Maltu.

22. apríla 2010: Benedikt XVI. prijíma žiadosť o uvoľnenie z úradu biskupa z Kildare a Leighlinu (Írsko), Jamesa Moriartyho. Moriarty bol spomínaný v Murphyho správe vo veľmi negatívnych súvislostiach.

23. apríla 2010: Brüggský biskup Joseph Vangheluwe (Belgicko) bol nútený vzdať sa úradu v dôsledku sexuálneho zneužívania zverených osôb.

25. apríla 2010: Bývalý prímas Belgicka, kardinál Godfried Daneels, pripustil, že sa zúčastnil stretnutia s obeťami z Vangheluwe bez toho, žeby to oznámil Belgickej biskupskej konferencii.

1. mája 2010: Záver apoštolskej vizitácie kongregácie Kristových legionárov. Potvrdili sa zločiny zakladateľa Maciela Degolladu a konštatovalo sa, že „veľmi závažné a objektívne nemorálne správanie pátra Maciela, ktoré sa potvrdilo nespornými svedeckými výpoveďami, sa v niektorých prípadoch javí ako skutočné zločiny a odhaľuje život bez svedomia a pravého náboženského zmýšľania.“

Pápež nariaďuje vymenovať delegáta pre kongregáciu, a tiež nariaďuje apoštolskú vizitáciu hnutia Regnum Christi.

4. mája 2010: Benedikt XVI. prijíma rezignáciu augsburského biskupa Waltera Mixa. Obvinenia vznesené voči biskupovi sa neskôr ukážu ako celkom neodôvodnené.

8. mája 2010: Benedikt XVI. prijíma biskupov Belgicka.

11.–14. mája 2010: Apoštolská cesta do Portugalska

11. mája 2010: Rozhovor s Benediktom XVI. počas letu do Lisabonu: „Najväčšie prenasledovanie Cirkvi nepochádza od vonkajších nepriateľov, ale vyrastá z hriechov v Cirkvi. Preto je pre Cirkev nanajvýš nevyhnutné, aby sa nanovo učila činiť pokánie a prijať očistenie; keď sa učíme odpúšťať, vidíme aj nevyhnutnosť spravodlivosti; pretože odpustenie nenahrádza spravodlivosť. Jedným slovom, musíme sa učiť nanovo tomu najpodstatnejšiemu: obráteniu, modlitbe, pokániu a božským čnostiam.“

16. mája 2010: Benedikt XVI. pri modlitbe Raduj sa nebies kráľovná hovorí: „Skutočný nepriateľ, ktorého sa treba báť a s ktorým treba bojovať, je hriech, duchovné zlo, ktoré niekedy, žiaľ, infikuje členov Cirkvi.“

27. mája 2010: Benedikt XVI. vo svojom príhovore k biskupom Talianskej biskupskej konferencie potvrdzuje: „Zámer podporiť nové obdobie evanjelizácie nemá utajovať rany, ktorými je poznačené cirkevné spoločenstvo pre slabosti a hriechy niektorých jeho členov. Takéto pokorné a bolestné priznanie však nesmie zakrývať nezištnú a láskyplnú službu mnohých veriacich, počnúc kňazmi.“

11. júna 2010: Pri svätej omši na záver Roku kňazov Benedikt XVI. povedal: „Aj my naliehavo prosíme o odpustenie Boha i ľudí, ktorých sa to týka, a zároveň sľubujeme, že chceme urobiť všetko pre to, aby sa takéto zneužívanie už viac nezopakovalo; že pri pripúšťaní do kňazskej služby a formácii na ceste ku kňazstvu urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sa preverila pravosť povolania na služobné kňazstvo, a že budeme lepšie sprevádzať kňazov na ich ceste, aby ich Pán chránil v ťažkostiach a nebezpečenstvách života.“

27. júna 2010: Posolstvo prímasovi Belgicka.

28. júna 2010: Stretnutie kardinála Schönborna a kardinála Sodana za prítomnosti pápeža Benedikta XVI. Správa zdôrazňuje výhradnú právomoc pápeža v prípade, ak je obvinený kardinál. Viedenský arcibiskup nebol ani pokarhaný, ani nútený, aby stiahol svoje vyhlásenia.

1. júla 2010: Benedikt XVI. prijíma biskupa Waltera Mixu. Pápež nariaďuje nemeckým biskupom, aby prejavili voči biskupovi Mixovi „viac než v minulosti“ svoju priateľskú blízkosť, pochopenie a pomoc pri hľadaní správnej cesty.

9. júla 2010: Benedikt XVI. menuje biskupa kúrie a súčasného kardinála Velasia De Paolis za svojho delegáta pre kongregáciu Kristových legionárov.

15. júla 2010: Zverejnenie zmien zavedených do Normae de delictis gravioribus.

16.–19. septembra 2011: Apoštolská cesta do Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

16. septembra 2010: Rozhovor počas letu do Edinburgu: „Teraz sa nachádzame v okamihu pokánia, pokory a obnovenej úprimnosti, ako som napísal írskym biskupom. Musíme, tak to vidím ja, prežívať obdobie pokánia a pokory, znovu nájsť absolútnu úprimnosť, znovu sa jej učiť. Čo sa týka obetí zneužívania, myslím si, že sú dôležité tri veci. V prvom rade sa musíme o ne zaujímať: Ako možno vykonať nápravu, čo môžeme urobiť, aby sme týmto ľuďom pomohli prekonať traumu, nájsť opäť zmysel života a tiež dôveru v Kristovu blahozvesť. Starostlivosť a záujem o obete je prvou prioritou, ktorá zahŕňa materiálnu, psychologickú, duchovnú pomoc a podporu. Ďalšou vecou je problém vinníkov: treba nájsť spravodlivý trest, vylúčiť ich z akéhokoľvek kontaktu s mladými ľuďmi, lebo vieme, že je to choroba a tam, kde sa táto choroba vyskytuje, slobodná vôľa nefunguje; napokon musíme chrániť týchto ľudí pred nimi samými a musíme im zabrániť v akomkoľvek prístupe k mládeži. Tretím bodom je prevencia počas formácie a pri výbere kandidátov na kňazstvo. Musíme byť veľmi obozretní, aby sme podľa ľudských možností do budúcna podobné prípady vylúčili. A v tomto okamihu by som chcel poďakovať britským biskupom za ich pozornosť a spoluprácu, jednak s Petrovým stolcom, jednak s verejnými orgánmi, a tiež za starostlivosť o obete zneužívania a  ich práva“.

18. septembra 2010: V kázni počas svätej omše v katedrále Najsvätejšej Krvi Benedikt XVI. priznáva: „Spolu s vami priznávam hanbu a pokorenie, ktoré všetci pociťujeme ako dôsledok hriechov malého počtu kňazov; pozývam vás obetovať ich Pánovi s dôverou, že tento trest napomôže k uzdraveniu obetí, k očisteniu Cirkvi a k obnove jej sekulárnej úlohy vychovávať a starať sa o mladých.“

18. septembra 2010: Benedikt XVI. pri stretnutí s dobrovoľníkmi v penzióne pre dôchodcov St. Peter’s Residence hovorí: „Je veľmi poľutovaniahodné, že deti – v zrejmom protiklade k starostlivosti o nich v dlhoročnej tradícii Cirkvi – museli trpieť zneužívaním a týraním zo strany kňazov a rehoľníkov. Všetci sme si viac uvedomili nevyhnutnosť ochrany detí a v odpovedi Cirkvi na tento problém zohrávate dôležitú úlohu aj vy.“

18. septembra 2010: Benedikt XVI. sa stretáva s britskou skupinou obetí zneužívania.

19. septembra 2010: Benedikt XVI. v príhovore britským biskupom: „Ďalšou témou, ktorá v uplynulých mesiacoch vzbudila veľkú pozornosť a vážne podryla morálnu dôveryhodnosť cirkevných predstavených, je zahanbujúce zneužívanie detí a mládeže kňazmi a rehoľníkmi. Pri mnohých príležitostiach som hovoril o hlbokých ranách, ktoré toto správanie zapríčinilo – predovšetkým u obetí, ale tiež v dôveryplnom vzťahu, ktorý má panovať medzi kňazmi a ľuďmi, medzi kňazmi a ich biskupmi a medzi cirkevnými autoritami a verejnosťou.

22. septembra 2010: V katechéze počas stredajšej audiencie pripomína Benedikt XVI. svoje stretnutie s obeťami zneužívania počas svojej cesty do Veľkej Británie.

október 2010: Pápež Benedikt XVI. laicizoval talianskeho kňaza Nella Girauda.

18. októbra 2010: V liste adresovanom seminaristom pri príležitosti ukončenia Roku kňazov Benedikt XVI. píše: „V poslednej dobe sme museli s ťažkým srdcom konštatovať, že kňazi sexuálnym zneužívaním detí a mladistvých zdeformovali obraz kňazskej služby. Namiesto toho, aby privádzali ľudí k zrelej ľudskosti a aby im boli príkladom, spôsobili svojím zneužívaním škody, nad ktorými pociťujeme hlbokú bolesť a žiaľ“.

12. novembra 2010: Začiatok apoštolskej vizitácie v Írsku

24. novembra 2010: Zverejnenie knihy rozhovorov s Petrom Seewaldom Svetlo sveta. Pápež hovorí aj o škandále zneužívania v Írsku: „Dnes sa potrebujeme znova učiť, že láska k hriešnikovi a láska k poškodenému musí byť správne vyvážená, že hriešnik má byť potrestaný najlepšou možnou a primeranou formou. V nedávnej minulosti došlo k zmene myslenia, ktorá priniesla aj zahmlenie v chápaní práva a potreby trestu – aj chápanie lásky sa zúžilo len na to, ako byť milým a ústretovým, a nie aj byť v pravde. A k pravde patrí aj to, že musím trestať človeka, ktorý sa prehrešil proti opravdivej láske“.

20. decembra 2010: Príhovor adresovaný rímskej kúrii počas vianočnej audiencie: „Vo videní sv. Hildegardy pokrýva tvár Cirkvi prach. Jej odev je roztrhaný – vinou kňazov. Tak, ako to vyjadrila ona, tak sme to tento rok prežívali my. Musíme toto pokorenie prijať ako povzbudenie k pravdivosti a výzvu k obnove. Jedine pravda zachraňuje. Musíme sa pýtať, čo môžeme urobiť, aby sme napravili čo najviac nespravodlivostí, ktoré sa udiali. Musíme sa pýtať, v čom sme pochybili v našom hlásaní, v spôsobe kresťanského života, ak sa mohlo niečo takéto stať. Musíme nájsť novú rozhodnosť vo viere a v konaní dobra. Musíme byť schopní pokánia. Musíme sa usilovať o to, aby sme pri príprave na kňazstvo urobili všetko, čo je v našich silách, aby sa niečo takéto už nezopakovalo. Toto je zároveň priestor na to, aby som sa zo srdca poďakoval tým, ktorí pomáhajú obetiam zneužívania a pomáhajú im obnoviť ich dôveru v Cirkev a jej posolstvo. Pri mojich stretnutiach s obeťami týchto hriechov som tiež neustále stretával ľudí, ktorí veľmi obetavo stáli pri trpiacich a poškodených. Je to aj príležitosť, aby som poďakoval mnohým dobrým kňazom, ktorí sú naďalej hlásateľmi Pánovej dobroty a uprostred tejto skazy sú v pokore a vernosti svedkami krásy kňazstva, ktorá sa nestratila.“

február 2011: Kánonické odsúdenie vplyvného čílskeho kňaza Fernanda Karadimu napriek premlčaniu zločinu.

25. apríla 2011: Pri modlitbe Raduj sa nebies kráľovná pozdravuje Benedikt XVI. antipedofilné združenie „Meter“ a modlí sa za deti, ktoré sú obeťami násilia, vykorisťovania a ľahostajnosti.

16. mája 2011: Zverejnenie obežníka Kongregácie pre náuku viery ohľadne smerníc ako postupovať v prípadoch zneužívania mladistvých klerikmi.

6. júna 2011: Záver prvej fázy apoštolskej vizitácie v Írsku.

30. júna 2011: Benedikt XVI. prijíma rezignáciu biskupa zo Santa Rosa (USA), Daniela Walsha. Biskup je obvinený z utajovania  prípadov zneužívania.

júl 2011: Benedikt XVI. laicizuje austrálskeho kňaza Johna Denhama.

13. júla 2011: Luis Garza sa zrieka úradu generálneho vikára Kristových legionárov.

13. júla 2011: Zverejnenie Cloynskej správy, ktorá sa zaoberá prípadmi zneužívania v diecéze Cloyne v Írsku. Vyplýva z nej, že veľkú zodpovednosť nesie bývalý diecézny biskup a sekretár troch pápežov, John Magee.

14. júla 2011: Írsky minister zahraničných vecí si predvoláva apoštolského nuncia a žiada Svätú Stolicu o odpoveď ohľadne Cloynskej správy. V Írsku vyvolal podráždenie list Kongregácie pre klérus z roku 1997 týkajúci sa problematiky povinnosti nahlasovania kňazov vinných zo zneužívania.

19. júla 2011: Benedikt XVI. prijíma rezignáciu philadelphského arcibiskupa, kardinála Justina F. Rigaliho.

19. júla 2011: Riaditeľ vatikánskej tlačovej agentúry P. Federico Lombardi SJ vyhlasuje, že Kongregácia pre náuku viery disponuje zvláštnymi právomocami ohľadne zneužívania až od vyhlásenia motu proprio Sacramentorum sanctitatis tutela z roku 2001.

25. júla 2011: Svätá Stolica povoláva apoštolského nuncia v Írsku na rokovania do Vatikánu.

1. augusta 2011: National Catholic Safeguarding Commission Biskupskej konferencie Anglicka a Walesu oznamuje, že od návštevy Benedikta XVI. vo Veľkej Británii (2010) sa strojnásobil počet nahlásených podnetov ohľadne zneužívania klerikmi. Pápežova línia nulovej tolerancie vykazuje aj vo Veľkej Británii svoje ovocie.

3. augusta 2011: Benedikt XVI. laicizuje maltského kňaza Charlesa Pulisa odsúdeného za zneužívanie. Rád, do ktorého kňaz patril, to oznámil až po zverejnení pápežovho dekrétu v tlači.

3. septembra 2011: Svätá Stolica zverejňuje odpoveď adresovanú írskej vláde ohľadne Cloynskej správy. Dokument pozostáva z 24 strán.

8. septembra 2011: Írska vláda trvá na svojej kritike listu Kongregácie pre klérus z roku 1997 a ďakuje Vatikánu za odpoveď. Vítaná je snaha o spoluprácu.

9. septembra 2011: Benedikt XVI. laicizuje amerického kňaza Thomasa H. Teczara (Texas) obvineného z pedofílie.

Autor: Armin Schwibach

Preložila: Mária Spišiaková

Zdroj: http://www.kath.net/detail.php?id=33076

( TK KBS, as, ms; ml ) 20120821025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]