Bratislava 14. júna (TK KBS) – Na Slovensku sa v uplynulých dňoch na viacerých miestach uskutočnili desiatky akcií a podujatí, ktorými sa už štvrtý rok po sebe zapojili do celoslovenskej akcie Deň rodiny. Podujatie odštartovalo v Košiciach, vyvrcholilo uplynulý víkend v Sabinove. Ich cieľom bolo zviditeľniť, osláviť a podporiť prirodzenú rodinu založenú na manželstve muža a ženy, ktorí s láskou prijímajú deti ako dar. O Dni rodiny hovoríme s Jozefom Predáčom, koordinátorom Dňa rodiny z Fóra kresťanských inštitúcii. TK KBS: Ako by ste zhodnotili tohtoročný Deň rodiny?
Projekt Deň rodiny 2012 ako aj podujatia v jednotlivých mestách, ktoré sa v rámci tohto projektu uskutočnili považujem ako celoslovenský koordinátor za veľmi vydarené a na základe informácií nielen od samotných regionálnych organizátorov, ale aj z medializovaných výstupov redaktorov, či štábov regionálnych televízií môžem skonštatovať, že podujatia boli oživením pre jednotlivé mestá a obohatením pre ľudí, ktorí sa na nich zúčastnili. Medializované správy, linky na fotogalérie či záznamy regionálnych televízií sú k dispozícii na stránke Dňa rodiny www.denrodiny.sk.
TK KBS: V porovnaní s minulými ročníkmi, v čom nastal posun?
Vnímame, že v mestách, kde sa už v predchádzajúcich rokoch Deň rodiny konal, si ľudia a nielen oni, na toto podujatie už zvykli. Dôkazom toho je narastajúci počet účastníkov podujatia, záujem regionálnych médií a podpora a spolupráca, s ktorou sa FKI a jednotliví regionálni organizátori stretli zo strany či už miestnej samosprávy, Cirkvi, ako aj partnerov z podnikateľského prostredia alebo mimovládnych organizácií. Zároveň sa do uplynulého ročníka Dňa rodiny zapojili ďalšie subjekty a tak sa Deň rodiny prvý krát oslavoval aj v Malackách, Michalovciach, Liesku, Gelnici , Sabinove a Trenčianskych Tepliciach. Sme veľmi radi, že štvrtý ročník Dňa rodiny mal aj ekumenický rozmer a to nielen vďaka spolupráci s Rádiom 7, ale aj vďaka zapojeniu sa Evanjelickej Cirkvi augsburského vyznania v Šamoríne.
TK KBS: V čom ste naopak zaznamenali nejaké negatíva a aké?
Mrzí nás, že rovnako ako každý rok aj tento krát bol Deň rodiny ignorovaný alebo minimálne prehliadaný nielen súkromnými médiami, ale aj verejnoprávnou inštitúciou Rozhlas a televízia Slovenska a naproti tomu kontroverzný Dúhový Pride bol prvou správou večerného hlavného spravodajstva.
V čom je hlavný význam organizovania týchto podujatí?
Hlavný význam organizovania Dňa rodiny vidíme vo zviditeľnení jedinečnosti rodiny založenej na manželstve muža a ženy, ktorí s láskou prijímajú deti ako dar. Zároveň je to aj verejná manifestácia podpory rodine a apel na spoločnosť a volených zástupcov vo všetkých úrovniach, aby v záujme zabezpečenia trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti vytvárali podmienky pre rozvoj rodiny. Deň rodiny je priestorom pre stretnutia, svedectvom a povzbudením, že je možné žiť radostný a spokojný rodinný život napriek ťažkostiam a problémom každodenného života. Deň rodiny umožňuje zoznámiť sa popri zábave aj s prorodinnými organizáciami a iniciatívami, nájsť kontakt a ľudí ochotných pomôcť poradenstvom v problémoch. V neposlednom rade verím, že mnohým slobodným aj dodá odvahu vziať na seba zodpovednosť za seba a svojho budúceho manžela/manželku a deti, ktoré ich vzájomná láska povolá k životu a pomôže k prijatiu rozhodnutia nebáť sa vstúpiť do manželstva a založiť si rodinu.
Pripravil: Michal Lipiak