Miláno 2. júna (RV) - Jedným z najvýznamnejších momentov prvého dňa návštevy Svätého Otca v Miláne bola návšteva Divadla La Scala, kde sa uskutočnil koncert na jeho počesť. O návšteve pápeža na mieste, ktoré je symbolom klasickej hudby, hovoril pre Vatikánsky rozhlas Stéphane Lissner, generálny manažér a umelecký riaditeľ milánskej La Scaly. „V prvom rade by som povedal, že celé divadlo je samozrejme veľmi poctené návštevou Svätého Otca, pretože je jasné, že v čase krízy a veľkých ťažkostí je to podujatie mimoriadne ako pre naše divadlo, tak aj pre mesto Miláno. Spomínam mesto Miláno, pretože sa prirodzene vie, ako veľmi je zviazaná La Scala s jej mestom. Pre nás je to teda česť a naozaj fantastická udalosť, ktorá pôjde navyše ďaleko za Miláno, koncert Beethovenovej Deviatej symfónie, za účasti pápeža, jeho prejav na javisku, to všetko bude prenášané prostredníctvom televízie do celého sveta,“ uviedol Lissner.
Na otázku očakávaní Stéphane Lissner povedal: „Očakávame, samozrejme, slová pokoja, pretože tento čas je časom veľkého násilia vo svete, veľkého zmätku. Je stále viac ľudí s veľkými životnými problémami, ľudí stále chudobnejších vo veľkých ťažkostiach. Stačí sa pozrieť na Taliansko. Je jasné, že prítomnosť pápeža a jeho príhovor sú veľmi očakávané.“
K vycibrenému hudobnému cíteniu Benedikta XVI. riaditeľ La Scaly poznamenal: „To má prirodzene vďaka svojej nemeckej národnosti: štyri storočia sú Taliansko, Francúzsko a Nemecko tromi najvýznamnejšími krajinami klasickej hudby. To, že Svätý Otec je hudobník, je známy fakt a je jasné, že my, hoci sa vždy snažíme podať vrcholný výkon z pohľadu hudobného, tento krát sa musíme snažiť o to viac.“
Hudba podľa slov tohto 59-ročného francúzskeho umelca priťahuje k viere: „Áno, je to univerzálna reč. Hudba má snáď najvýraznejšiu schopnosť nechať sa pochopiť všetkými. Náš umelecký vedúci Daniel Barenboim sa rozhodol, že zostaví orchester z hudobníkov palestínskych, arabských, izraelských, práve preto, aby spojil tieto dva svety, ktoré nedokážu spolu hovoriť a nájsť pokoj. Potom, povedal by som, že aj s ohľadom na našu ťažkú dobu, vzhľadom na aktuálnu krízu, je pre nás veľkým znamením fakt, že hudba je akýmsi sociálnym cementom, dokáže spájať ľudí, a to je dôležitý moment.“
V závere rozhovoru riaditeľ La Scaly poznamenal, že aj v týchto ťažkých časoch ľudia potrebujú kultúru a umenie, ba stále viac a viac kultúry, pretože prináša ľahkosť.„A potom je aj povinnosťou nás všetkých napomáhať rozvoju kultúry.“ V tomto kontexte potvrdil podporu zo strany Cirkvi slovami: „Stále mala s naším divadlom a našou kultúrou silný vzťah a všeobecne bola blízko umeniu a kultúre. Teda zdá sa mi, že od vekov to bolo tak.“