Miláno 31. mája (TK KBS) - Aj druhý deň Svetového stretnutia rodín v Miláne dnes pokračuje Medzinárodným kongresom o rodine. Po štvrtkovej prezentácií výskumu s názvom „Rodina zdrojom spoločnosti“, ktorý sponzorovala Pápežská rada pre rodinu, sa potvrdilo, že kompletné rodiny pozostávajúce z otca, matky a detí sú základnými piliermi občianskej spoločnosti, i keď ich úloha nie je vždy docenená. Ukázalo sa, že takáto rodina poskytuje viac uspokojenia aj pre seba samú, pretože vytvára väčší ľudský a sociálny kapitál. V súčasnej kultúre spotreby a financií je podľa profesora Luigina Bruna, docenta politickej ekonómie na milánskej univerzite a jedného z hlavných rečníkov kongresu, nevyhnutné navrátiť sa k chápaniu rodiny, práce a odpočinku, ako spoločne na seba vplývajúcich faktorov. Ako v súčasnosti spojiť rodinu a prácu z pohľadu viery, bola základná otázka, ktorú si dnes na kongrese položil kardinál Dionigi Tettamanzi. Pred niekoľkými tisíckami ľudí z piatich kontinentov rozvinul obraz, ktorý ponúkajú staroveké slová Svätého písma a modernejšie sociálne učenie Cirkvi: „Milovať a pracovať, spoločne oddychovať, sú naozaj základné prvky rodinného života. Bez tejto skutočnosti by nebolo ľudstvo, ani rodina, život, ani rozvoj nového sveta, humanizovaného a neustále zdokonaľovaného láskou a doménou človeka.“ Kardinál podotkol, že práve rodina by mala dodržiavať odpočinok, ako znak „skutočného oslobodenia sa od práce“, ako od istého druhu „lopoty, otroctva, zreteľného odcudzenia sa“.
Na kongrese vystúpil i kardinál Dionigi Tettamanzi, ktorý sa zameral na možnosť spojiť rodinu a prácu z pohľadu viery. Podľa neho tu nejde len „o otázku ekonomickú, keďže práca predstavuje aktívne zaradenie sa do štruktúry spoločnosti“ a nesie zodpovedný podiel na budovaní mesta, ale poznamenal, že ak je rodina odstavená mimo tejto skutočnosti, vedie ju to „k vyhýbaniu sa otvoreným a svetlým priestorom, v ktorých sa ľudia stretávajú, pretkávajú vzťahy, vstupujú do života spoločenstva“. Kardinál upozornil na problém nedostatku práce v mnohých častiach sveta. Počet mladých z celkového počtu nezamestnaných dnes vo vyspelých krajinách predstavuje až 80 %. Práve tzv. zákony trhu by podľa neho mali byť rovnaké, regulované, pretože „nie človek je tu pre trh, ale trh je pre človeka“. „Kto sa angažuje v politike a v
odboroch, musí vedieť načúvať nielen logike ´ekonomickej efektívnosti´, ale tiež ´ľudskej účinnosti´ ako pestovaniu medziľudských vzťahov najpríznačnejších pre oblasť rodiny a širšie sociálne štruktúry,“ uviedol kardinál Tettamanzi.
Týmto spôsobom by podľa neho mohli byť – v harmonickom kontexte – zaistené aspekty lásky a práce, ktoré tvoria spoločne s oddychom skutočné základné prvky rodinného života: „Čas práce v skutočnosti nevyhnutne odlišuje a rozdeľuje; keď sa však oddychuje a slávi, tie isté sociálne nerovnosti sa zdajú oslabené: udomácňuje sa, zdieľa sa, komunikuje sa (...) Áno, potrebujeme, a dnes ešte viac ako včera, čas na oddych prežívaný celou rodinou, pretože ten je dôležitý a nevyhnutný k jej sociálnemu a vzdelávaciemu profilu.“
Nevyhnutnosť podpory inštitútu rodiny, a predovšetkým jeho dôstojnosti, pripomenul počas krátkej diskusie aj kardinál Angelo Bagnasco, janovský arcibiskup. Ako povedal, dôležité je budovať takú kultúru, ktorá má „v úcte rodinu založenú na manželstve“.
Na kongrese vystúpili aj viacerí politici vrátane španielskeho europoslanca Jaimeho Mayora Oreju, írskeho poslanca Jima Walsha či argentínskej političky Liliane Negrateovej. Tí sa zhodli na potrebe osobného záväzku politikov v prospech rodiny, ako skutočného lieku na ekonomickú krízu a krízu hodnôt.
Novinové stánky v Miláne dnes ponúkajú denníky odrážajúce atmosféru prvých dní stretnutia. Pokračujú s článkami o rodine, zameranými na veľmi konkrétne témy ako napríklad rodina a podnikanie z pohľadu solidarity, vidiecke rodiny, svet zdravotne postihnutých, mladí a zložité hľadanie zamestnania. Miláno žije v očakávaní piatkového príchodu Benedikta XVI., ktorý v meste zotrvá až do nedele 3. júna, keď bude predsedať uzatváraciemu ceremoniálu tohto stretnutia rodín.