Vatikán 23. apríla (TK KBS/RV CZ) - Správne chápanie Božej inšpirácie je pre prístup k Svätému písmu rozhodujúci. Benedikt XVI. to pripomína v posolstve Pápežskej biblickej komisie, ktorá zakončila plenárne zasadnutie venované otázke inšpirácie a pravdy v Biblii. „Božie Slovo sa neobmedzuje na to, čo je napísané. Ak sa totiž akt zjavenia uzavrel smrťou posledného z apoštolov, zjavené Slovo bolo naďalej hlásané a interpretované živou tradíciou Cirkvi. Z tohto dôvodu Slovo Božie zaznamenané v posvätných textoch nie je nedotknuteľným depozitom vo vnútri Cirkvi, ale stáva sa najvyšším pravidlom jej viery a životnou silou.“ Svätý Otec zdôrazňuje význam dokumentu pripravovaného komisiou a pripomína, že interpretácia textu Písma Svätého v zhode s ich povahou je pre život a poslanie Cirkvi úplne zásadný. Vyjadruje uznanie práci komisie, pretože - ako dodáva – „inšpirácia a pravda sú konštitutívne prvky charakteru Písma.“ Projekt pripravovaného dokumentu Pápežskej biblickej komisie priblížil Vatikánskemu rozhlasu jeden z ich členov P. prof. Henryk Witczyk z Katolíckej univerzity v Lubline. Dokument je rozdelený do troch častí: „V prvej časti sa snažíme odpovedať na otázku, čo je to zjavenie. Predovšetkým upozorňujeme na to, akým spôsobom slovo napísané na stranách biblických kníh pochádza od Boha, takže počas liturgie môžeme s úplnou istotou povedať, že ide nie len o „Slovo Božie“, ale presnejšie o „Slovo Boha“, slovo, ktoré dnes prichádza od Boha k nám a zároveň nám ho zjavuje. V kontexte zjavení, teda Božích výpovedi, je zároveň reč o impulze, ktorý adresátov Božieho Zjavenia primel k hlásaniu posolstva, ktoré od Boha obdŕžali, svojim komunitám a následne k jeho zápisu.“
V druhej časti dokumentu sa budú biblisti zaoberať pravdou Písma Svätého. „Chceme upozorniť na to, že hlavné poslanie všetkých biblických kníh sa týka Pána Boha, Jeho osoby, ale vždy vo vzťahu k človeku. Je to posolstvo spásy. Zdôrazňujeme, akým spôsobom, počínajúc stvorením, cez exodus, hlásanie prorokov, mudrcov, žalmistov a nakoniec pôsobenie Krista a apoštolskej Cirkvi, vychádza Boh v ústrety človeku, ktorého dejiny – ako hovorí jeden z účastníkov nášho zasadania – sú v podstate dejinami hriechu. Boh však v priestore vekov neprestáva usilovať o premenu človeka. To je zásadné poslanie Písma Svätého – pravda o Bohu. Čo viac, tiež zdôrazňujeme, že pravda, ktorú nám hovorí Písmo Sväté, je Božia prítomnosť. Boh nie len hovorí, ale otvára človeku svoje tajomstvo a pozýva ho do spoločenstva so sebou,“ zdôrazňuje P. prof. Witczyk.
Poľský biblista podotýka, že to isté sa deje nielen vo chvíli, kedy inšpirovaní autori obdŕžali z Božej strany posolstvo, víziu, či impulz k činnosti. Deje sa tak aj vtedy, keď človek otvára knihy Písma Svätého a v úprimnom duchu vchádza do kontaktu s Tým, kto k nemu hovorí. Práve to je dôležitým aspektom pripravovaného dokumentu, dodáva prof. Witczyk. Tretia časť dokumentu Pápežskej biblickej komisie sa venuje rôznym výzvam, ktoré knihy Písma Svätého predkladajú.
„Máme čo do činenia so Slovom Božím, ktoré na seba vzalo podobu slov rôznych ľudských epoch. Ide o ľudí s rôznym vnímaním skutočnosti, ktorým slúžili iste nedokonalé inštitúcie. Naše dnešné vnímanie, formované Kristom a Jeho zjavením, je neporovnateľne dokonalejšie. Preto tiež najmä niektoré pasáže Starého zákona vzbudzujú v dnešnom čitateľovi vážne otázky. Chceli by sme na tieto obtiažne otázky odpovedať jasne, presvedčivo a zároveň tak, aby to bolo dostupné pre bežného čitateľa,“ zdôrazňuje P. prof. Henryk Witczyk, ktorý sa podieľa na príprave vatikánskeho dokumentu na tému inšpirácia a pravda v Biblii.