Prešov, 30. marca (TK KBS) - Gréckokatolícka teologická fakulta (GTF PU) v Prešove usporiadala 29. marca vedeckú konferenciu s názvom „Dejiny religionistiky na Slovensku“. Hlavným organizátorom konferencie bol doc. Andrej Slodička, spolugarant študijného programu religionistika na GTF PU v Prešove. Konferencia bola venovaná pamiatke zomrelého religionistu Jána Komorovského (zomrel 20. marca 2012), za ktorého sa účastníci konferencie pomodlili.Jednotliví prednášatelia priblížili širšej akademickej obci na Slovensku tých autorov, ktorí sa zaslúžili o vznik tejto akademickej disciplíny na Slovensku, prezentovali súčasný stav religionistiky a poukázali na jej budúce perspektívy v slovenskom kontexte. Na konferencii participovala Fakulta reformovanej teológie Univerzity J. Seleyho v Komárne, Filozofická fakulta Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, Evanjelická bohoslovecká fakulta UK v Bratislave, Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied (SAV), Katolícka univerzita v Ružomberku a poľské inštitúcie.
V úvodnom slove Mons. Peter Šturák, dekan GTF PU v Prešove, poukázal na význam religionistickej konferencie. V úvodnej prednáške doc. Andrej Slodička prezentoval religionistické pracoviská na Slovensku v kontexte dejín religionistiky na Slovensku. Vyjadril názor, že veriaci religionista s vlastnou náboženskou skúsenosťou má spravidla k náboženstvu bezprostrednejší vzťah, čo sa prejaví aj na jeho vedeckej práci. Spomenul svetoznámeho religionistu Eliadeho a slovenského religionistu Komorovského. János Molnár, dekan Fakulty reformovanej teológie Univerzity J. Seleyho v Komárne poukázal na Rudolfa Macúcha, slovenského teológa, orientalistu a religionistu. Attila Kovács z Katedry porovnávacej religionistiky z Filozofickej fakulty UK v Bratislave vo svojom príspevku pod názvom „Z Dunajskej Stredy do Buchary a späť: Armin Vámbéry a začiatky moderných štúdií islamu“ reflektoval skutočnosť štúdia islamu. Roman Kečka prezentoval život a dielo profesora Jána Komorovského (1924 – 2012) – zakladateľa religionistiky na Slovensku.
Šándor Földvári interpretoval význam a rolu východného Slovenska vo vývoji gréckokatolíckej inteligencie Mukačevského biskupstva v polovici 18. storočia. Jozef Trstenský sa venoval religiozite na Slovensku od roku 1990 po súčasnosť. Michal Hospodár v kontexte diela Jána Komorovského „Vladimír Sergejevič Solovjov a ruská náboženská filozofia“, ktoré publikoval náboženský spolok sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach, sa pokúsil o odkrytie významu Vladimíra S. Solovjova a jeho stúpencov pre „dýchanie dvoma pľúcami“. Mária Poliaková prezentovala problematiku náboženského fundamentalizmu v ponímaní religionistiky na Slovensku. Mgr. Andrea Čusová poukázala na dielo Vojtecha Zamarovského, ktoré bolo prínosom do slovenskej religionistiky.
V poľskej sekcii Wiesław Wójcik poukázal na rozličné smery výskumu nad náboženstvom. Marek Rembierz reflektoval metodologické problémy vied o náboženstve. Mirosław Murat aktuálnym spôsobom zdôraznil špecifický charakter religionistiky v Poľsku. Mieczysław Dudek priniesol komparáciu náboženstva a sociálnej práce. Stanisław Ciupka poukázal na religionistické bádania v Poľsku v krakovskom prostredí.
Organizátori veria, že táto vedecká konferencia pomohla nadviazať spoluprácu medzi rozličnými religionistickými pracoviskami a obohatila reflexiu o náboženstve v kontexte Slovenska. Z konferencie bude publikovaná monografia, reflektujúca dejiny religionistiky na Slovensku.
TK KBS informovala Monika Slodičková
TK KBS vydá k správe ::FOTO::