[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 11. 2024   Meniny má Klement      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Návšteva Benedikta XVI. na Kube pokračovala druhým dňom
P:3, 28. 03. 2012 07:15, ZAH

Kuba, 28. marca (TK KBS/RV) - Návštevou mariánskej svätyne v El Cobre XVI. začal druhý deň návštevy Benedikta XVI. na Kube. Po návšteve baziliky potom Svätý Otec odcestoval z medzinárodného letiska Santiago de Duba do Havany, kde ho čakala návšteva u prezidenta krajiny Raúla Castra.

1. NÁVŠTEVA BAZILIKY

Svätý Otec začal druhý deň návštevy na Kube súkromnou svätou omšou v seminári sv. Bazila Veľkého. Na svätej omši sa zúčastnili aj kontemplatívne sestry Matky Terezy - Misionárky lásky. Jednou z desaťčlennej komunity je indická sestra Tereza Kerketta. Pred dvadsiatimi rokmi, keď sestra Tereza vstúpila do kláštora, dostala poslanie modliť sa osobitne za vtedajšieho kardinála Ratzingera. Po svätej omši túto sestru osobne Svätému Otcovi predstavil arcibiskup Santiaga Mons. García Ibañez. A ako povedal hovorca Svätej stolice, pre Svätého otca to bolo veľmi dojemné stretnutie. Ďalším milým okamihom bolo stretnutie Svätého Otca s deťmi, keď vychádzal zo seminára. Zbor asi 20 kubánskych detí mu zaspieval niekoľko piesní. Svätý Otec sa pri nich zastavil a spieval spolu s nimi.

Rezidenciu seminára opustil Benedikt XVI. krátko po 9:15 miestneho času (po 16:15 stredoeurópskeho čašu). Následne prešiel asi 300 metrov papamobilom do Sanktuária Panny Márie Milosrdenstva v mestečku El Cobre, najnavštevovanejšie pútnické miesto na Kube. Dejiny tohto národného pútnického miesta sa viažu k sociálnemu a politickému vývoju ostrova. Mariánsku sošku vylovili v roku 1606 v zálive Bahra de Nine na severovýchode ostrova dvaja domorodci (bratia Juan a Rodrigo de Hoyos) sprevádzaní desaťročným černošským otrokom Juanom Morenom. Soška sa stala predmetom úcty. Prvé sanktuárium bolo postavené už v roku 1684. Jeho história sa však začala pišať po nájdení sošky rybármi. V roku 1916 vyhlásil pápež Benedikt XV. Pannu Máriu Milosrdenstva z El Cobre za patrónku Kuby. Jej sviatok pripadá na 8. augusta. O polstoročie neskôr, v roku 1977, udelil pápež Pavol VI. sanktuáriu titul menšej baziliky, teda Basilica Minor.

Pred vstupom do Baziliky privítal Svätého Otca arcibiskup Santiaga Mons. Dionisio Guillermo García Ibáñez. Za zvukov piesne Ave Maria vstúpil dovnútra, kde ho očakávali kubánski biskupi. Pri soche Panny Márie, ktorá sa nachádza neďaleko oltára, predniesol vo svetle sviečok modlitbu k Panne Márii Milosrdenstva z El Cobre, pri ktorej môžu pútnici počas jubilejného roka získať úplné odpustky. V závere sa sanktuáriom ozývala hymna Panny Márie Milosrdenstva. Potom sa Benedikt XVI. presunul pred hlavný vchod baziliky, odkiaľ pozdravil a požehnal veriacich zhromaždených na malom námestí. Kubáncom pripomenul, že ich ďalší osud zveril do rúk patrónky ostrova a ubezpečil ich o svojej modlitbe. "Prijmite pápežov pozdrav a zaneste ho všade, aby všetci zakúsili útechu a silu vo viere. Povedzte to všetkým, ktorých stretnete, čí už blízkym alebo cudzincom, že som Pánovej matke zveril potreby tých, ktorí trpia, tých, ktorým bola odňatá sloboda, tých, ktorí žijú ďaleko od svojich blízkych, alebo prežívajú ťažké chvíle," povedal Benedikt XVI., ktorý si vo svojom krátkom príhovore spomenul i na obete predvlaňajšieho zemetrasenia na neďalekom Haiti.

PRÍHOVOR BENEDIKTA XVI. V PLNOM ZNENÍ NÁJDETE NA ::TOMTO MIESTE.::

2. ODLET DO HAVANY

Po návšteve baziliky potom Svätý Otec odcestoval z medzinárodného letiska Santiago de Duba do Havany, kde ho čakala návšteva u prezidenta krajiny Raúla Castra. V kubánskom hlavnom meste pristál o 19:00 nášho stredoeurópskeho čašu po lete dlhom 760 km. Privítal ho arcibiskup kardinál Jame Ortega. Svätý Otec následne odišiel na apoštolskú nunciatúru na súkromný obed. Druhú polovicu dňa mu vyplnilo stretnutie s kubánskym prezidentom a radou ministrov v Paláci revolúcie.

Schôdzka, ktorá sa konala za zavretými dverami, trvala vyše 40 minút. Po súkromnom rozhovore nasledovala výmena darov. Prezident Castro obdaril Svätého Otca reprodukciu bronzovej sochy Panny Márie z El Cobre. Benedikt XVI. mu naopak podaroval faximile Ptolemaiovej Geografie z 15. storočia. Hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi opísal stretnutie ako „veľmi srdečné a konštruktívne“. Hoci podrobnosti z ich konverzácie nie sú známe, P. Lombardi povedal, že Svätý Otec zopakoval svoje znepokojenia, o ktorých hovorí už na verejnosti týkajúce sa slobody Cirkvi, aby sa mohla podieľať na živote spoločnosti a byť tak na prospech všetkých kubánskych občanov. Benedikt XVI. potom predniesol kubánskemu prezidentovi jednu špeciálnu žiadosť, a to, aby zvážil možnosť ustanovenia Veľkého piatku ako štátneho sviatku. Bl. Ján Pavol II. pri svojej návšteve Kuby v roku 1998 požiadal o podobnú vec bývalého prezidenta Fidela Castra. Vyzval ho vtedy, aby uznal Božie narodenie ako štátny sviatok, čo bolo ešte v tom roku ustanovené.

Zatiaľ, čo s prezidentom viedol rozhovor Svätý Otec, vatikánsky štátny sekretár kardinál Tarcisio Bertone, sprevádzaný sekretárom pre vzťahy so štátmi a apoštolským nunciom, sa stretol s viceprezidentom štátnej rady a rady ministrov republiky. Prezident Castro potom predstavil Benediktovi XVI. rodinných príslušníkov a nasledovala výmena darov. V podvečer sa Benedikt XVI. presunul spať na apoštolskú nuncia túru, kde spoločne večeral s kubánskymi biskupmi.

Mesto Havana ležiace na severozápadnom pobreží ostrova založil v roku 1514 Diego Velázquez a v minulosti patrilo k najdôležitejším prístavom celej Ameriky. Hlavným mestom Kuby je od roku 1607. V súčasnosti je najväčším karibským mestom s viac ako 2 mil. obyvateľmi, čo predstavuje pätinu kubánskeho národa.

3. P. LOMBARDI O STRETNUTÍ S PREZIDENTOM

O stretnutí Benedikta XVI. s prezidentom Raúlom Castrom hovoril v utorok večer s novinármi hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi. Okrem iného reagoval na otázku, čím bolo také výnimočné, keď sa spolu rozprávali vyše 40 minút. „Povedali ste správne, že to bolo dlhé stretnutie, a už tento aspekt je pomerne príznačný, pretože význam takýchto stretnutí spočíva predovšetkým v skutočnosti, že keď sa ľudia stretnú, zanechajú formality, aby si vytvorili hlbší vzťah. Už pri stretnutí Jána Pavla II. s Fidelom Castrom zohralo významnú úlohu osobné stretnutie, ktoré neskôr prinieslo význačné výsledky. Povedal by som, že aj počas tejto cesty má osobné stretnutie medzi prezidentom a pápežom, samo o sebe hodnotu aj vďaka svojej dĺžke... Bolo to stretnutie pokojné a veľmi, veľmi srdečné,“ hovoril P. Lombardi.

Hovorca Svätej stolice prezradil aj z toho, čo bolo jeho obsahom. „Je možné povedať, že hovorili aj o súčasných podmienkach, v ktorých žije ľud na Kube, situácii v krajine, a čo sa týka pápeža, prirodzene, o očakávaniach Cirkvi, aby bol jej život intenzívnejší, vždy plnší vo vyjadrovaní viery a tiež prostredníctvom jej prítomnosti v živote krajiny. Púť Panny Márie Milosrdenstva, ktorá trvala rok a pol, povzbudzujúc celý ostrov pred začiatkom tohto jubilejného roku, je niečo, čo hlboko ovplyvnilo aj kubánske autority, pretože bola znakom veľkej vitality Cirkvi, jej zapájania sa do života a cítenia obyvateľov, ktorí sa zmobilizovali, a v tomto prípade, nejde len o praktizujúcich veriacich, ale aj o iných. A toto upútalo pozornosť a úctu autorít k Cirkvi natoľko, že sa stalo predpokladom k prijatiu ďalších krokov. Pápež tiež predniesol špecifickú požiadavku, týkajúcu sa slávenia Veľkého piatku: ako to bolo počas cesty Jána Pavla II. v prípade sviatku Vianoc, ktorý bol uznaný ako výsledok cesty Jána Pavla II. Uvidíme, je možnosť, že aj Veľký piatok, ktorý je vnímaný ako významný deň aj v náboženskej tradícií Kubáncov, by mohol byť uznaný aj zo strany vládnych predstaviteľov,“ povedal P. Lombardi.

Počas týchto dní na Kube je v centre pozornosti prítomnosť mnohých osôb. Na Kube sa zo zdravotných dôvodov nachádza aj prezident Venezuely, Chavez, ktorý chcel pozdraviť pápeža, ale – ako povedal – bez zasiahnutia do programu Svätého Otca a prezidenta Castra. „„Zdá sa mi to logické. Myslím si, že by ma prekvapilo, ak by prezident inej krajiny prišiel počas návštevy, už tak krátkej a intenzívnej, ako je táto pápežova na Kube a žiadal od pápeža osobitnú pozornosť. Takže sa mi zdá správne to, čo bolo povedané a čo nám dáva zároveň príležitosť zaželať mu z našej strany skoré uzdravenie, pretože vieme, že sem na Kubu prišiel práve z dôvodu liečenia, ktorému sa podrobuje,“ reagoval P. Lombardi.

Pozornosť medzinárodných médií priťahuje aj možné stretnutie s Fidelom Castrom. „„Áno, zdajú sa mi trocha posadnuté záujmom o toto stretnutie, zatiaľ čo sú tu aj ďalšie veľmi dôležité aspekty tejto cesty, ako samotná púť pápeža, po ktorej túžil, a ktorá je dôvodom jeho príchodu sem na Kubu. Prirodzene, zo symbolického hľadiska, má stretnutie s veľkým vodcom kubánskej histórie svoj význam a svoju dôležitosť, a pápež dal jasne najavo svoju otvorenosť tejto možnosti. Ak k tomu dôjde, vyjadríme sa.“ Na záver padla otázka, či posilňuje prítomnosť Svätého Otca kubánsku Cirkev a jej úlohu. „Ale samozrejme! Predovšetkým posilňuje vo vnútri, čo je prvou vecou, od ktorej sa vyvíjajú ďalšie. Cirkev na Kube zažíva moment šťastia, práve preto, že toto slávenie – v prvom rade cesta a potom jubilejný rok Panny Márie Milosrdenstva – prevyšuje všetky očakávania, sa prejavujú chvíle vďaky...) práve pre toto slávenie – v prvom rade pre cestu a jubilejný rok Panny Márie Milosrdenstva – nad všetky očakávania sa prejavujú chvíle vďaky a vnútornej revitalizácie Cirkvi a kubánskeho ľudu. Takže, ide o duchovný rozmer, na ktorý sa nemá zabúdať: okrem povzbudenia, ktoré pápež môže ponúknuť svojou prítomnosťou, je jeho povzbudenie, ktoré sa vzťahuje na vďaku v najhlbšom náboženskom význame.“

( TK KBS, RV; ml ) 20120328022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]