Bratislava, 17. marca (TK KBS) – Základný cieľ svojej biskupskej služby vníma v tom, aby čím viac ľudí prijalo Ježiša Krista za svojho osobného Spasiteľa a Vykupiteľa. O tom, ako s vníma svoje menovanie a , aká ho čaká práca, hovorí v rozhovore pre TK KBS nový pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy Mons. Jozef Haľko. TK KBS: Svätý Otec Vás menoval posledný januárový deň. Dnes ste prijali biskupskú vysviacku. Ako to vnímate?
"Aj odstupom času platí pôvodná odpoveď. Človek si je vedomý svojich limitov a súčasne aj toho, že keď Pán pozýva do služby, obdarí človeka aj potrebnými darmi a milosťami. Dôležitá je však aj otvorenosť pre tieto dary: pretože čím širšie človek otvára svoje srdce, tým väčšiu účasť môže mať na Božej štedrosti"
TK KBS: Čo teda platí pri tejto miere otvorenosti?
"Podobne ako aj pri diakonskej či kňazskej službe aj pri biskupskej platí, že človek si musí rôznymi prostriedkami duchovného života sústavne rozširovať srdce, aby mohol vo všetkej pokore prijať čím viac darov ponúkaných Pánom. Sú to klasické, stále platné a od seba neoddeliteľné prostriedky: modlitba, sebazaprenie a konkrétna dobročinnosť."
TK KBS: Po vymenovaní sú neoddeliteľnou súčasťou prípravy na vysviacku rôzne oficiálne akty. Čo vás čakalo?
"Päťdňové duchovné cvičenia sú radostnou povinnosťou pred vysviackou. Je veľmi užitočné, že si človek popri všetkej hektike príprav jednoducho musí človek urobiť päť dní na ticho a rozjímanie. Ďalšou súčasťou príprav je zloženie sľubu vernosti a biskupskej prísahy. No a samozrejme organizačné záležitosti okolo celej tej slávnosti."
TK KBS: Dôležitý rozmerom je zrejme aj osobná príprava na samotnú vysviacku...
"Bude to situácia akiste aj dosť emocionálna a zároveň veľmi vážna. Je preto dobré načítať si vopred rozjímavo všetky príslušné texty i zmysel symbolických úkonov, napríklad vkladania rúk, konsekračnej modlitby, alebo viackrát zopakovanej odpovede "chcem!".
TK KBS: Čo vás ako pomocného biskupa arcidiecézy čaká?
"Čaká ma spolupráca s otcom arcibiskupom Stanislavom Zvolenským. Po štyroch rokoch doterajšej spolupráce v úlohe hovorcu som si vedomý jej budúcich priorít, ako je kontakt kňazmi, nasadenie za pokračujúce duchovné prehlbovanie veriacich i kňazov, budovanie jednoty, riešenie rôznych komplikovanejších situácií."
TK KBS: Čo bude základom tejto práce?
"Plne sa stotožňujem so slovami otca arcibiskupa pri svojom uvedení do úradu o tom, že máme byť svedkami Božej existencie a jeho živej prítomnosti. Aby sme spoznali Ježiša Krista, ako nášho osobného Spasiteľa a Vykupiteľa."
TK KBS: Aké pozície budete vykonávať v súvislosti s týmto cieľom?
"Z tohto menovania prirodzene vyplýva funkcia generálneho vikára. Budem určite čerpať z bohatých skúsenosti doterajšieho generálneho vikára Mons. Jána Formánka, ktorý už teraz je veľmi ochotný poradiť a usmerniť. Preberám novú a doteraz nepoznanú úlohu, ktorú sa ešte budem musieť naučiť."
TK KBS: Doteraz ste pôsobili ako hovorca, zároveň ste zodpovedali za pastoráciu veriacich hovoriacich po maďarsky pre Bratislavu. Zostanete v kontakte s tým?
"Zostávam v meste, v ktorom som sa narodil, chodil do školy a mám tu veľmi veľa osobných väzieb. K tomu tiež pretrvávajúce kontakty nadobudnuté v rámci pastorácie bratov a sestier hovoriacich po maďarsky. Pokiaľ ide o samotnú pastoračnú službu, tá bude zverená inému kňazovi. Čo sa týka hovorcu, bude menovaný nový hovorca."
TK KBS: V rámci služby, ktorá vás čaká, bude prioritou pomoc otcovi arcibiskupovi. Jednou z časti, ktorú ste povedali, bude starostlivosť o kňazov. Aký je váš vzťah k nim?
"U starších kňazov si veľmi vážim už aj to, že vytrvali. Vytrvali aj v dobách, ktoré neboli jednoduché, a preto sú nám veľkým živým svedectvom a duchovným povzbudením. Mladí kňazi zasa vzbudzujú nádej, že aj v dnešnej spoločnosti ponúkajúcej takú rozmanitosť ciest a scestí možno predsa započuť hlas povolania a povedať Bohu áno."
TK KBS: S tým súvisí služba v podobe prednášania v kňazskom seminári, zostanete prednášať?
"Uvidíme, aká bude dynamika biskupskej služby, koľko a akých bude na mňa čakať úloh. Pokiaľ by len trochu bolo možné, rád by som zostal na fakulte."
TK KBS: Spomínali sme vzťah ku kňazom, aký je váš pohľad na spoluprácu arcidiecézy a vás osobne k angažovaným laikom, rodinám, mladým, deťom?
"Ako som povedal, základným cieľom je to, aby čím viac ľudí prijalo Ježiša Krista za svojho osobného Spasiteľa a Vykupiteľa. Aby ho vnímali nielen ako veľkú historickú postavu, ale živého a prítomného Božieho Syna. Prvým, kto odovzdáva takúto živú vieru, sú rodičia. Preto je taká dôležitá starostlivosť a podpora rodín a modlitby za ne."
TK KBS: Čo ostatné skupiny?
"Akí vzácni a hodní našej úcty sú ľudia v teréne, keď i v tých najprofánnejších prostrediach žijú svoju vieru. Každý jeden deň sú konfrontovaní s tým, že žijeme v istom zmysle slova na misijnom území, kde sa zápas o novú generáciu odohráva denne: aby sa mladý človek sám, a slobodne rozhodol pre niečo naozaj hodnotné a hlboko ukotvené."
TK KBS: Aký je váš vzťah k mladým a deťom?
"Vo svojom hľadaní sú v spoločnosti azda najzraniteľnejší, keďže sú v období dospievania pod sústavným tlakom. Je veľmi dôležité sa za nich modliť a pomôcť im pochopiť, že cesta naznačená Ježišom je tiež plná hľadania, nadšenia, zaujímavých vecí a slobodných rozhodnutí."
TK KBS: Tu základnú cestu ponúka aj vaše biskupské heslo, môžete nám ho predstaviť?
"Veľmi rýchlo som sa rozhodol pre jednoslovné heslo "Resurexit“, čiže „Vstal z mŕtvych". Je to prelomová historická udalosť, lebo hovorí o prekonaní tajomnej hranice smrti. Zmŕtvychvstaním sa všetko v Ježišovom živote a učení javí inak a novo: vymaňuje sa z časopriestorového zovretia a stáva univerzálnou modelovou situáciou."
TK KBS: Ako to možno spojiť so súčasnosťou?
„Celé dejiny Cirkvi a spoločnosti sú vlastne sústavným zomieraním a sústavným zmŕtvychvstávaním. Ľudia plní hnevu, odsudzovania a hriechu reprezentujú zomieranie a smrť. No ľudia čo sa obracajú a zriekajú sa hriechu, tí prežívajú zmŕtvychvstanie. Je to sústavný proces prítomný v individuálnych dejinách každého človeka“
TK KBS: Je to teda aj posolstvo platné pre Bratislavu?
"Je to univerzálne posolstvo. Pre celú ľudskú civilizáciu, pre každé mesto, teda samozrejme aj pre Bratislavu ako mesto pre vnímavého jedinca plné najrôznejších vplyvov, tlakov i protichodných impulzov. Duchovné zmŕtvychstávanie tu vyžaduje tvrdý zápas a v ňom stále nové a pevné rozhodnutia.“
Pripravil: Michal Lipiak