Vatikán (7. februára, RV) – “Tento rok sa naša pozornosť obracia osobitne na deti, tie najslabšie bytosti a najmä na tie, ktoré sú choré a trpiace” – takto to uvádza Svätý Otec v posolstve k 17. svetovému dňu chorých, ktorý si pripomenieme 11. februára, na liturgickú spomienku Blahoslavenej Panny Márie Lurdskej, tento rok na diecéznej úrovni.Potom Svätý Otec pokračuje v rozprávaní o deťoch, ktoré sú zranené na tele a na duši po rozličných konfliktoch a vojnách, či na nevinné obete nenávisti. V posolstve tiež píše o deťoch z ulice, ktoré sú bez rodín, opustené a odkázané samé na seba ako aj o veľkom počte mladistvých, ktorí zomierajú od smädu, hladu či pre nedostatočnú zdravotnú starostlivosť, ako aj na malých utečencov a vyhnancov, ktorí utekajú s rodičmi z vlasti, aby našli lepšie podmienky pre život.
Benedikt XVI. v posolstve uvádza, že kresťanské spoločenstvo nemôže zostať nečinné keď vidí tieto dramatické situácie keď píše: “Cirkev, ako som napísal v encyklike Deus caritas est je Božou rodinou vo svete. V tejto rodine nemá nik trpieť pre nedostatok potrieb. Vyzývam k tomu, aby Svetový deň chorých ponúkol príležitosť farským a diecéznym spoločenstvám stále viac sa starať o túto Božiu rodinu.“
Svätý Otec sa ďalej zamýšľa nad charitatívnou službou a pomocou, ktorá je súčasťou života každého kresťanského spoločenstva a píše o potrebe užšej spolupráce medzi profesionálnymi zdravotníckymi pracovníkmi s cirkevnými spoločenstvami v jednotlivých oblastiach.
Ako ďalej píše – “kresťanské spoločenstvo má pomáhať rodinám postihnutým chorobou syna či dcéry“ Ďalej vyzdvihol príklad milosrdného samaritána a vyzval k pomoci a konkrétnej solidárnosti. Potom vyzdvihol prácu tých, ktorí v každodennej službe pomáhajú chorým deťom, pretože je to svedectvom lásky k ľudskému životu, a to najmä k životu toho, ktorý je slabý a závislý od ostatných. „Učenie Cirkvi sa v plynutí času nemení a stále hlása: ľudský život je krásny a je prežívaný v plnosti aj keď je slabý a poznačený tajomstvom utrpenia. Svoj zrak máme upriamiť k ukrižovanému Ježišovi, ktorý sa chcel zomierajúc na kríži podeliť o bolesť s celým ľudstvom. V jeho utrpení z lásky vidíme Jeho najvyššiu spoluúčasť na bolesti malých chorých a ich rodičov“ – píše sa v posolstve.
V závere Benedikt XVI. povzbudil medzinárodné a národné organizácie, ktoré sa starajú o choré deti, najmä v chudobných krajinách a vyjadril svoju duchovnú blízkosť s trpiacimi bratmi a sestrami a pozdravil tiež všetkých, ktorí sa o nich starajú svojim apoštolským požehnaním.