V popoludňajších hodinách sa prístav Barangaroo a nábrežie oceánu zaplnili pútnikmi i obyvateľmi Sydney. Na veľkej lodi priplával do Sydney Benedikt XVI. Sprevádzalo ho 16 mladých ľudí, z ktorých 12 bolo zástupcov všetkých kontinentov a 4 boli domáci Austrálčiania, ktorí pápežovi priblížili objekty a výhľad počas plavby. Okrem pápežovej lode sa zátokami Sydney plavilo aj ďlších zhruba 2000 mladých na 20 sprievodných plavidlách.Benedikta XVI. privítali ako prví pôvodní obyvatelia Austrálie- Aborigenci. Osobitne pre neho pripravili starobylé tance.
Aj v samotnom prístave Barabgaroo, kde na pápeža čakalo viac ako 200 tisíc mladých ľudí, privítali vzácneho hosťa najskôr starí pôvodní obyvatelia, ktorí ho následne predstavili mladej generácii ako priateľa a duchovného otca.
Mladí z Austrálie i z celého sveta pripravili Benediktovi XVI. veľkolepé prijatie v podobe kultúrneho i duchovného programu. Pri výstupe z lode zneli piesne zo známej opery Tu es Petrus. Počas ich tónov prešiel Petrov nástupca po prístave Barangaroo v papamobile.
Benedikt XVI. sa mladým pútnikom z tribúny prihovoril a privítal kažého jedného z nich."Viem, že ste tu nielen tí, ktorí aktívne prežívajú svoju vieru, ale aj mnohí hľadajúci a tí, ktorí ste dokonca na okraji farností, či spoločnosti. Chcem vám povedať, že farnosti sa môžu stať vašim domovom. Nikto nie je nútený stáť mimo."- povedal doslova pápež. Pozdrav poslal i tým, ktorí nemôžu byť na Barangaroo- chorým- tlelesne i duševne, ba dokonca i tým, ktorí sú vo väzení alebo sa odcudzili Cirkvi. Tieto slová sa stretli s mohutným ohlasom mladých. Pápež sa dotkol aj otázok spojených s ochranou prírody. S mladými pútnikmi sa podelil o svoje zážitky z letu do Austrálie, ktorý bol síce namáhavý, no umožnil mu obdivovať krásu stvorenstva, na vrchole ktorého stojí človek. Ten má podľa pápeža úlohu a povinnosť strať sa o zverené stvorenstvo.
Pápež zároveň mladých varoval pred falošnými prorokmi, ktorí sú nostiteľmi myšlienok relativizmu a sekularizmu. "Snažia sa vás presvedčiť, že objektívna pravda neexistuje a že Cirkev a náboženský život patria iba do súkromného života. Táto cesta nevedie k šťastiu a slobode, ale naopak k otroctvu."- povedal Benedikt XVI.
Svet je podla pápeža unavený egoizmom, nezáujmom a neúctou voči životu. "Práve naopak, je potrebné vaše svedectvo o úcte voči životu, budovanie spoločenstiev a solidárnosť. To je ovocie Ducha Svätého, ktorého ste svedkami."- povedal na záver svojho úvodného príhovoru Benedikt XVI.