Štrasburg (22. máj 2007) - Predseda Pápežskej rady pre kultúru Paul kardinál Poupard zvolal do francúzskeho Štrasburgu prvé stretnutie riaditeľov katolíckych kultúrnych centier. Stretnutie sa uskutočnilo v dňoch 11. a 12. mája 2007. Predstaviteľom katolíckych kultúrnych centier z viac ako desiatich krajín Európy bola ponúknutá možnosť prezentovať svoje centrá v kontexte všeobecnej témy stretnutia: Poslanie katolíckych kultúrnych centier a Výzvy kultúrneho a náboženského pluralizmu.Pápežská rada pre kultúru si práve v týchto dňoch pripomína okrúhle 25. výročie svojho založenia. Bola založená 20. mája 1982, ale už v časoch pontifikátu pápeža Pavla VI., po Druhom vatikánskom koncile, boli kreované jej základy. Ako priamy dôsledok koncilu vyjadrený v dokumente - Pastorálnej konštitúcii Gaudium et Spes, pápež Pavol VI. ustanovil inštitúcie určené pre dialóg s ľuďmi, ktorí sú mimo Katolíckej cirkvi. Neskôr, v 1993 roku, po reforme Rímskej kúrie deklarovanej v Apoštolskej konštitúcii Pastor Bonus, bola Pápežská Rada pre kultúru zlúčená s Pápežskou radou pre dialóg s neveriacimi. Preto je v jej náplni konanie vo veciach súvisiacich s kultúrnym fenoménom aj neveriacich ľudí i v otázkach rôznych foriem náboženskej neznášanlivosti v prostredí hlboko poznačenom indiferentnosťou, náboženskou ľahostajnosťou, sekularizmom a praktickým ateizmom, nehovoriac už o teoretickom, filozofickom ateizme. Dnes je táto inštitúcia zložená z kardinálov a biskupov zo všetkých častí sveta, ktorým asistujú a radia okrem klerikov aj laici z rozličných oblastí ľudskej kultúry. Tím doplňuje okolo 15 rímskych, kuriálnych úradníkov.
Hostiteľom stretnutia v Štrasburgu bolo Kultúrne centrum sv. Tomáša Akvinského v blízkosti centra európskych inštitúcií. Zúčastnili sa na ňom predstavitelia kultúrnych inštitúcii z Francúzska, Holandska, Írska, Luxemburska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Švajčiarska a Veľkej Británie. Zo Slovenska pozvanie Jeho Eminencie Paula kardinála Pouparda prijal Spolok sv. Cyrila a Metoda z Michaloviec. Na stretnutí sa zúčastnil jeho podpredseda Vladimír Miroššay.
V piatok 11. mája podujatie začalo svätou omšou, ktorú v kaplnke kultúrneho centra koncelebrovali prítomní kňazi. Hlavným celebrantom bol Mons. Joseph Doré, emeritný štrasburský arcibiskup, člen Pápežskej rady pre kultúru. Ospravedlnil účasť predsedu Pápežskej rady pre kultúru Paula kardinála Pouparda, ktorý sprevádzal Svätého Otca Benedikta XVI. na pastoračnej ceste v Južnej Amerike.
Úvodnú prednášku na tému: „Kultúrny a náboženský pluralizmus, výzva?“, predniesol prof. Michel Deneken z Fakulty katolíckej teológie Univerzity Marca Blocha v Štrasburgu. Po ňom nasledovala prednáška sekretára Pápežskej rady pre kultúru P. Bernarda Arduru O.Praem na tému „Katolícke kultúrne centrá, Kto?, Ako?, Kde?, Prečo?“
Aj keď sídlo Pápežskej rady pre kultúru je v Ríme, najdôležitejšie je jej napojenie, väzba na miesta a ľudí po celom svete. Je to životne dôležité pre radu, ktorej hlavnou úlohou je evanjelizácia kultúry a inkulturácia Evanjelia. Rada povzbudzuje k tejto činnosti na rôznych miestach rôznymi spôsobmi, ale hlavne cez katolícke kultúrne centrá. Zoznam katolíckych kultúrnych inštitúcii je pestrým a rozmanitým obrazom názvov a titulov, ale dôležitejšie než to, ako sa volajú, je to, čo tieto kultúrne centrá v skutočnosti aj robia. Mnohé sú skutočne kultúrne centrá, avšak iné sú napr. študijné krúžky, akadémie, univerzitné nadácie, domy kultúrnej formácie, diskusné skupiny, spolky, knižnice a podobne. Majú rôznu orientáciu: teologickú, vedeckú, vzdelávaciu, umeleckú, atď. Pokrývajú veľa oblastí: kultúrne trendy a hodnoty, medzikultúrny a medzináboženský dialóg, umenie, vedu a mnoho iných. Ich aktivity zahŕňajú besedy, debaty, kurzy, semináre, konferencie, publikácie, výstavy a ostatné kultúrne udalosti. Teda, pojem „katolícke kultúrne centrá“ odráža a znamená, v najširšom zmysle slova, bohaté členenie rôznorodých kultúrnych situácii v rôznych krajinách. Toto tvrdenie sa plne potvrdilo v diskusnej časti mítingu a pri predstavovaní sa jednotlivých katolíckych kultúrnych centier. Účastníci stretnutia počas dvoch dní trvania mítingu postupne prezentovali činnosť týchto európskych katolíckych kultúrnych centier: Katholische Akademie in Bayern, MÜNCHEN (Mníchov); Katholische Akademie in Berlin; Anthropos Institut, SANKT AUGUSTIN; Karl-Rahner-Akademie, KÖLN (Kolín); Wissenschaftliche Mitarbeiterin Institut für Religion und Frieden, WIEN (Viedeň); Kulturzentrum bei den Minoriten, GRAZ; St. Virgil Salzburg, SALZBURG-AIGEN; Centre Culturel St. Thomas, STRASBOURG (Štrasburg); Musée d’Art Sacré de Fourvière, LYON; Maryvale Institute, BIRMINGHAM; Faludi Ferenc Akadémia, BUDAPEST (Budapešť); Centre for Faith & Culture, INCH ISLAND; Irish Centre for Faith and Culture, MAYNOOTH; Radboud University Nijmegen, NIJMEGEN; European Centre of Communication and Culture (ECCC), WARSZAWA (Varšava); Spolok Sv. Cyrila a Metoda, MICHALOVCE; Centre Saint-François, DELÉMONT.
Sobota 12. mája 2007 - druhý deň stretnutia predstaviteľov katolíckych kultúrnych centier - pokračoval prednáškou konzultora Pápežskej rady pre kultúru, generálneho riaditeľa Groupe Saint-Paul z Luxemburgu, riaditeľa a šéfredaktora Luxemburger Wort. Témou jeho prednášky bolo: Vnímanie a hlásanie odkazu Evanjelia v kontexte pluralizmu: potreba novej reči.
Toto veľmi užitočné a povzbudivé rokovanie riaditeľov katolíckych kultúrnych centier počas celého dvojdňového priebehu moderoval P. Bernard Ardura O.Peraem, sekretár Pápežskej rady pre kultúru. Na záver rokovania spolu so svojimi spolupracovníkmi z Rímskej kúrie - riaditeľom úradu Rady, Mons. Gergelyom Kovacsom a P. Laurentom Mazasom - zhrnuli výsledky mítingu a načrtli aktivity a plány v činnosti Rady do nadchádzajúceho obdobia.
Poďakovanie patrí všetkým účastníkom stretnutia, ktorí aktívne prispeli k úspešnému priebehu. Zvláštna vďaka patrí hostiteľom zo štrasburského Katolíckeho kultúrneho centra sv. Tomáša Akvinského, osobitne P. Martinovi Bognerovi, riaditeľovi centra. Účastníci stretnutia sa do rozličných kútov Európy rozchádzali optimistickí naladení, plní dojmov a inšpirácií do ďalšej, náročnej, ale bohumilej práce na poli kresťanskej kultúry.
Pre TK KBS: Vladimír Miroššay, účastník stretnutia.
K príspevku bolo vydané aj FOTO.