[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. po príchode do Veľkej Británie
P:3, 17. 09. 2010 09:58, ZAH

Veľká Británia (16. septembra, RV) – Benedikt XVI. vo štvrtok začal apoštolskú návštevu Veľkej Británie. Z rímskeho letiska Ciampino odletel krátko po 8.00 hodine do Edinburghu. O 10.30 hod. pápeža oficiálne privítali na letisku, o 11.00 hod. miestneho času potom nasledovala uvítacia ceremónia v kráľovskom paláci Holyroodhouse u kráľovnej Spojeného kráľovstva Alžbety II. a vojvodu Edinburghu. Medzi prítomnými bol aj anglikánsky prímas Rowan Williams a britský vicepremiér Nick Clegg. Najprv sa prihovorila kráľovná Alžbeta II. Ako povedala, „náboženstvo bolo vždy rozhodujúcou súčasťou národnej identity a historického vedomia. Je potrebné posilniť väčšie vzájomné pochopenie plné rešpektu. Zo skúseností vieme, že prostredníctvom angažovaného dialógu môžu byť prekonané aj staré nedorozumenia a nastolená väčšia vzájomná dôvera.“ Potom dodala:

„Viem, že zmierenie bolo hlavnou témou života kardinála Johna Henryho Newmana, ktorého blahorečeniu budete predsedať v nedeľu. Bol to muž, ktorý bojoval s neistotou a pochybnosťou a ktorého prínos pre kresťanstvo stále ovplyvňuje mnohých.“

Potom sa prihovoril Svätý Otec týmito slovami:

"Veličenstvo, ďakujem za Vaše láskavé pozvanie k oficiálnej návšteve Veľkej Británie a za Vaše srdečné uvítacie slová prednesené v mene britského ľudu. Dovoľte mi, aby som spolu s poďakovaním Vášmu Veličenstvu pozdravil i celý ľud Spojeného kráľovstva a každému na znamenie priateľstva podal ruku.

Je mi veľkým potešením, že môžem začať svoju cestu pozdravom členov kráľovskej rodiny a ďakujem osobitne vojvodovi z Edinburghu za jeho láskavé privítanie na letisku v Edinburghu. Svoju vďačnosť vyslovujem terajšej a predošlej vláde Vášho Veličenstva a tým, ktorí spolupracovali spolu s nimi na uskutočnení tejto návštevy, zvlášť Lordovi Pattenovi a predošlému ministrovi zahraničia Murphymu. Chcel by som tiež povedať, že si hlboko vážim prácu “All Parliamentary Group on the Holy See”, ktorý nesmierne prispel k posilneniu priateľských vzťahov, ktoré existujú medzi Svätou stolicou a Spojeným kráľovstvom.

Pri zahájení návštevy Spojeného kráľovstva v historickej metropole Škótska pozdravujem osobitne premiéra Salmonda a predstaviteľov škótskeho parlamentu. Nech rovnako ako zákonodarné zhromaždenie Walesu a severného Írska môže i škótsky parlament stále viac byť výrazom ušľachtilých tradícií a charakteristickej škótskej kultúry a slúžiť ich záujmom v duchu solidarity a starostlivosti vo vzťahu k všeobecnému dobru.

Meno Holyroodhouse, oficiálna rezidencia Vášho Veličenstva v Škótsku, evokuje “Svätý kríž” a obracia pohľad ku hlbokým kresťanským koreňom, ktoré sú doteraz prítomné vo všetkých vrstvách britského života. Monarchovia Anglicka a Škótska tu boli už od raného obdobia kresťanstva a zahŕňajú mimoriadnych svätcov ako bol Eduard Vyznávač a Margita Škótska. Ako je známe, mnohí z nich plnili vedome svoje poslanie vládcov vo svetle evanjelia a utvrdzovali tak národ v dobre na tej najhlbšej rovine. Odtiaľto vyplynulo, že kresťanské posolstvo sa stalo integrálnou súčasťou jazyka, myslenia a kultúry národov týchto ostrovov už pred viac než tisíc rokmi. Rešpekt vašich predkov k pravde a spravodlivosti, láskavosti a dobročinnosti k vám prichádza z viery, ktorá zostáva mocnou silou dobra vo vašom kráľovstve k nemalému prospechu ako kresťanov, tak i nekresťanov.

V dejinách Veľkej Británie nachádzame mnohé príklady tejto sily dobra. I v dobách relatívne málo vzdialených, ako napr. v postavách Williama Wilberforceho a Davida Livingstona, sa Veľká Británia priamo zasadila o zrušenie medzinárodného obchodu s otrokmi. Ženy, ako Florence Nightinghalová, inšpirované vierou, slúžili chudobným a chorým a vytvorili nové štandardy zdravotnej starostlivosti, ktoré boli neskôr prevzaté všade. John Henry Newman, ktorého beatifikáciu budem onedlho sláviť, bol jedným z mnohých britských kresťanov svojej doby, ktorého dobrota, výrečnosť a činnosť si získali kredit u jeho spoluobčanov. Títo a mnohí iní boli pohnutí hlbokou vierou, ktorá sa zrodila a vyrástla na týchto ostrovoch.

Rovnako i v našej dobe môžeme pripomenúť, ako sa Veľká Británia a jej predstavitelia postavili proti nacistickej tyranii, ktorá sa snažila vymazať Boha zo spoločnosti a mnohým upierala naše spoločné ľudstvo, osobitne židom, ktorí boli považovaní za nehodných života. Rád by som okrem toho pripomenul postoj tohto režimu voči kresťanským pastierom a veriacim, ktorí hlásali pravdu v láske, postavili sa proti nacistom a za svoj odpor zaplatili vlastným životom. Ak sa zamyslíme nad hrozbami ateistického extrémistu dvadsiateho storočia, nemôžeme zabudnúť, že odstraňovanie Boha, náboženstva a cností z verejného života vedie v konečnom dôsledku ku znetvorenému pohľadu na človeka a na spoločnosť, a teda k “obmedzenej vízii človeka a jeho údelu” (Caritas in veritate, 29).

Je to už šesťdesiatpäť rokov, odkedy Veľká Británia zohrala podstatnú úlohu pri utváraní medzinárodného povojnového konsenzu, ktorý uľahčil založenie Organizácie spojených národov a zahájila obdobie mieru a prosperity, ktoré Európa doteraz nepoznala. V nedávnom období medzinárodné spoločenstvo sledovalo zblízka udalosti v Severnom Írsku, ktoré viedli k podpísaniu Dohody z Veľkého piatku a k vytvoreniu zákonodarného zboru Severného Írska. Vláda Vášho Veličenstva spolu s írskou vládou, spolu s politickými, náboženskými a občianskymi predstaviteľmi Severného Írska podporili zrod novej mierovej rezolúcie miestneho konfliktu. Povzbudzujem všetkých zúčastnených, aby pokračovali odvážne na spoločnej ceste, smerujúcej k úplnému a trvalému mieru.

Vláda a ľud sú tými, ktorí utvárajú myšlienky, ktoré majú dodnes vplyv ďaleko za Britskými ostrovmi. To im ukladá zvláštnu povinnosť múdro sa pričiňovať o všeobecné blaho. Súčasne preto, že sa ich názorom dostáva tak širokého záujmu, majú britské médiá väčšiu zodpovednosť než iné a širšiu možnosť presadzovať mier medzi národmi, integrálny rozvoj národov a šírenie autentických ľudských práv. Kiežby mohli všetci Angličania naďalej žiť z hodnôt cti, rešpektu a rovnováhy, ktoré im nadobudli vážnosť a obdiv mnohých.

Spojené kráľovstvo dnes chce byť moderná a multikultúrna spoločnosť. Kiežby si pri tejto podnetnej úlohe uchovalo rešpekt k tým tradičným hodnotám a kultúrnym výrazom, ktoré si agresívnejšie formy sekularizmu ani nevážia, ani ich netolerujú. Nech nepripustí zatemnenie kresťanského základu, na ktorom stoja jej slobody, a kiež tento poklad, ktorý vždy dobre slúžil blahu národa, môže neustále utvárať príklad jeho vlády a jeho ľudu vo vzťahu k dvom miliardám obyvateľov Commonwealthu, ako i k veľkej rodine anglofónnych národov celého sveta. Boh žehnaj Vaše Veličenstvo a všetkých ľudí Vášho kráľovstva. Ďakujem".

Preklad: Peter Dufka

( TK KBS, RV pd; dj ) 20100917030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]